BİZDEN HABERLER

 • Yapı Araştırma Merkezi Kuruluyor

  Hürriyet’ten Erdinç Çelikkan’ın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yapılarla ilgili önerilerin ve standartların geliştirilmesi, yenilikçi tasarımların yapılması, yapım tekniklerinin yükseltilmesi, malzemelerin araştırılması ve geliştirilmesi amacıyla Yapı Araştırma Merkezi kurulmasına yönelik çalışmalara başladı. Merkezin kurulması için önümüzdeki günlerde hukuki altyapı hazırlanacak. Kurulacak Yapı Araştırma Merkezi’nce yürütülecek araştırma ve geliştirme faaliyetleriyle üretim ve pazarlama stratejisi oluşturulacak. Elde edilecek sonuçlar kentsel dönüşüm süreci de dahil olmak üzere inşaat sektörünün üretim sürecine doğrudan kanalize edilebilecek.

  Yerli firma desteği

  Söz konusu merkez, yerli ve yabancı üniversiteler, sektör temsilcileri ve şirketlerle işbirliği içinde çalışacak. Merkez, protokol veya geçici görevlendirme yoluyla uzman desteği alarak faaliyetlerini yürütebilecek. Yapı Araştırma Merkezi’nin çalışmalarıyla inşaat malzemeleri sanayinin tüm segmentlerini kapsayacak şekilde yaygınlaştırılacak. Böylece daha düşük maliyetlerle birçok sıkıntının yaşandığı inşaat sektöründe kullanılan malzemelerle ilgili Ar-Ge yapılmasının önü açılacak. Merkezde yenilikçi, çevreye duyarlı, yerli ürünler öncelikle desteklenecek. İleri malzemelerin geliştirilmesi, akıllı ve yeşil bina teknolojileri, doğal afetlere dayanıklı uygulamalar gibi Ar-Ge alanları belirlenecek. Geliştirilen ürünlerin yerli üretimi için yurtiçindeki üreticilere teşvik ve destekler sağlanacak. Ayrıca yerel malzeme ve kaynakların kentsel dönüşümde değerlendirilmesi de teşvik edilecek.

 • İnşaat Sektöründe İstihdam Azaldı

  Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksi, bu yılın üçüncü çeyreğinde, önceki çeyreğe göre yüzde 4,5 azalış gösterdi. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksi ise geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 14,9 azaldı.

  İnşaat sektöründe çalışılan saat endeksi, önceki çeyreğe göre yüzde 4,3 düştü. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat sektöründe çalışılan saat endeksi, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 14,5 azaldı. Sektördeki brüt ücret-maaş endeksi ise önceki çeyreğe göre yüzde 0,8 azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat brüt ücret-maaş endeksi ise geçen yılın aynı çeyreğine göre değişmedi.

 • Tarihi Hamam Çöplüğe Döndü!

  Mezopotamya’nın en eski şehirlerinden biri olan Mardin’de çok sayıda yapı kaderine terk edilmiş. Bu tarihi yapılardan biri de Ulu Camii Hamamı. 1312 tarihinde Artuklu Sultanı Melik Salih tarafından Ulu Cami’ye vakıf olarak yaptırılan tarihi hamamın kapısına kilit vurulmuş. İçi bir çöplüğü andıran hamam 700 senelik.

  Abbasiler’den Perslere, Sasaniler’den Emevilere, Selçuklular’dan Artuklulara ve daha birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve Mezopotamya’nın en eski şehirlerinden biri olan Mardin’in tarihi karakteri, kaderine terk edilmiş tarihi yapılar yüzünden tehdit altında. Bu tarihi yapılardan biri de Ulu Camii Hamamı. 1312 tarihinde Artuklu Sultanı Melik Salih tarafından Ulu Cami ‘ye vakıf olarak yaptırılan tarihi hamamın kapısına kilit vurulmuş, kapıdaki yarık ise sokak hayvanlarına barınak imkanı tanıyor. Kapıdaki delikten görüntülediğimiz hamamın içi de adeta çöplüğe dönmüş.

  Koruma amaçlı önlemlerin alınmadığı tarihi hamam için yetkililerin sessiz kalması da sorunu her geçen gün büyütüyor.
  Konu ile ilgili Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilisi şu açıklamayı yaptı: “Ulu Camii hamamı ile alakalı bir çalışma yapmak istediğimiz sırada elimize, yapının mülkiyetinin şahsa ait olduğu yazısı geldi, bizim de bu hamamı kamulaştıracak ödeneğimiz yok. Valiliğin ‘Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı’ ile bu ödenek karşılanabilir, üzerinde durulur ise hamam kurtarılabilir.”

  MARDİN ULU CAMİİ HAMAMI

  Mardin Ulu Cami Mahallesi’nde bulunan hamam, Artuklu Sultanı Melik Salih (1312-1363) tarafından Ulu Cami’ye vakıf olarak yaptırıldı. Hamamın kitabesi bulunmamakla beraber, vakıf kayıtlarından ve mimari yapısından XIV.yüzyılın ilk yarısına tarihlendirilmekte. Ulu Cami’nin doğusundaki bir sokaktan basit bir kapı ve beşik tonozlu bir mekândan girilen hamam dikdörtgen bir alanı kaplıyor. Kesme ve moloz taştan yapılan hamamın soyunmalık kısmı yüksek kasnaklı bir kubbe ile örtülü. Soyunmalığın doğusunda ortadaki payenin iki yanında iki kemerli çapraz tonozlu bir mekânın oluşu dikkati çekiyor. Soğukluk kısmı dikdörtgen planlı olup, üzeri beşik tonozla örtülü. Buradan geçilen sıcaklık kare planlı, üzeri kubbe ile kaplanmış. Bunun dışında dört köşesine beşik tonozlu eyvanlar yerleştirilmiş durumda. Ayrıca sıcaklığın köşe hücreleri küçük kubbelerle örtülü.

 • Bursa İnşaat Fuarı başladı

  Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Bursa İnşaat Fuarı ve eş zamanlı yapılan 3. Bursa Dekorasyon Fuarı kapılarını açtı. 10 milyar liralık konut ve arsa satışının hedeflendiği fuarlarda, bir önceki yıla göre yüzde 60 daha fazla katılım gözlemleniyor. 12 Nisan tarihine kadar açık kalacak fuarlara, 40 bin civarı ziyaretçi bekleniyor. Tüyap Bursa tarafından Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD), Bursa Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği (BURTİMDER) ve Bursa Emlak Müşavirleri Esnaf Odası işbirliğinde gerçekleştirilen fuarlar, yoğun katılımla ziyarete açıldı.

  Açılış töreninde konuşan Tüyap Bursa Fuarcılık AŞ. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, 270 firma ve firma temsilciliğinin katılımıyla gerçekleştirilen fuarlarda ayrıca, çok sayıda firmanın proje maketlerinin de sunulacağını bildirdi. 16 bin konut, bin 600 ofis ve yüzler arsa fırsatı fuara hareketlilik kazandırmasını beklediklerini ifade eden Ersözlü, “Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Katar, Kuveyt ve Suudi Arabistan’dan gayrimenkul yatırımcıları da fuara katılımıyla Bursa firmaları ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecek” dedi.

  Bursa Valisi Münir Karaloğlu, yaptığı konuşmada, gayrimenkul sektörünün Bursa İnşaat Fuarı’na ilk kez dahil olduğuna dikkati çekerek, “Bundan sonraki yıllarda gayrimenkulü ayrı bir fuar olarak ziyaret etmek isteriz. Çünkü Bursa, yabancı yatırımcıların en çok gayrimenkul aldığı 5 il arasında” değerlendirmesini yaptı.

  Törene katılan BTSO Başkanı İbrahim Burkay ise, milli gelirin yüzde 6’sını oluşturan inşaat sektörünün oluşturduğunu anımsatarak, Bursa’nın yaşam kalitesini artırmada önemli rol oynayan şehircilik unsurunu geliştireceklerini ifade etti. Burkay, uluslararası fuarlar gerçekleştirerek, Bursa’yı fuarcılıkta da kapsamlı hale getireceklerini açıkladı.

 • Tac Mahal’in 5 Yıllık Ömrü mü Kaldı?

  NTVMSNBC’nin haberine göre, Hint bilim adamları dünyayı, Tac Mahal’ın temelinin yıkılmasını engellemek üzere bir an önce önlemler almaya çağırdı.

  358 yaşındaki dünya harikası yapınının, temellerindeki çürüme nedeniyle 5 yıl içide yıkılabileceği belirtiliyor. Jumna nehrindeki su düzeyinin azalması yapının duvarlarında çatlamalara yol açıyor.

  Babür İmparatorluğu hükümdarı Şah Cihan’ın, eşi Mümtaz Mahal’in anısına Jumna nehrinin kıyısında yaptırdığı Tac Mahal, UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmıştı. Mümtaz Mahal, 14. kızları Gauhara Begüm’ü doğururken 1631 yılında hayatını kaybetmiş, bunun üzerine Şah Cihan, Agra kentinde Tac Mahal adında bir anıt mezar yaptırmaya karar vermişti. Tac Mahal’ı her yıl 4 milyondan fazla kişi ziyaret ediyor.

 • 2012 Yılın Evi Ödülü’nü Aldı

  Robb Report editörlerinin 2012 Yılın Evi ödülü için değerlendirmeye aldığı konutlar içinde Beverly Hills’teki 2000 metrekarelik İtalyan tarzı kireçtaşı villa ezici bir üstünlükle birinci seçildi.

  Ekim 2011’de tamamlanan yedi yatak odalı evin yaratıcıları, Los Angeles merkezli dört tasarım erbabı: Son iki Yılın Evi’nin arkasındaki mimar Richard Landry; geçmiş yılların ödül sahibi iki evi inşa eden müteahhit John Finton; daha önce ödülü alan evlerden birine de katkıda bulunan iç mimar Joan Behnke ve peyzaj mimarı Christine London.

  Ekip 2009’da biraraya geldiğinde hayırsever ev sahipleri samimi aile buluşmalarından yüzlerce insan için bağış topladıkları büyük toplantılara kadar konuklarını farklı biçimlerde ağırlayacakları bir ev istediklerini dile getirdi. “Aynı zamanda favorimiz olan iki mimari ve tasarım unsurunu da kaynaştırmak istedik: Klasik İtalyan tarzı ve Art Deco.”

  Evin geri kalanı gibi Dijon, Fransa’dan getirilen kireçtaşı bloklarından yapılan ve batıya bakan ön cephe klasik İtalyan unsurları barındırırken, Behnke’nin iç tasarımı Art Deco tarzını benimsiyor.

  Antredeki Gregorius Pineo imzalı masada tasarımcı ve ev sahiplerinin Fransa’ya gerçekleştirdiği geziler sırasında topladıkları 1920 ve 1930’lardan kalma Lalique vazolar sergileniyor. “Demir kapılarda Paris’te gördüğümüz güzel bir Fransız Art Deco tasarımı temel alındı” diyor Behnke.

  Özel bir oyma tekniğiyle elde tamamlanan girişteki trabzan ve pencerelerde aynı motif tekrarlanıyor. Dale Chihuly’nin yeşil camdan sazlığı neredeyse merdivene kadar uzanırken yukarıda uzunluğu 2 metreye, ağırlığı 180 kiloya ulaşan bir Hervé van der Straeten avize salınıyor.

 • Dünyanın En Yüksek Kulesi Açıldı

  Dubai’deki 828 metrelik Burc Halife’nin ardından dünyanın en yüksek ikinci binası unvanına da sahip oldu.

  Açılış gününde 634 metre yüksekliğindeki Sky Tree’yi yaklaşık 8 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

  Yetkililer, televizyon ve radyo yayınları için kullanılacak Sky Tree’nin kentin en önemli turistik yerlerinden biri olacağını söyledi.

  Dünyanın en yüksek kulesi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Sky Tree, bu unvanı Çin’deki Canton kulesinden devraldı.

  Dünyanın en yüksek binası ise Dubai’de yer alıyor. 828 metre yüksekliğindeki Burç Halife gökdeleninde 160’ı kullanılabilir 165 kat bulunuyor.

 • Atık Lastik Tesisi Faaliyete Geçti

  Tesiste geri dönüşüme giren lastiklerden kauçuk granül, çelik tel ve tekstil parçacıkları üretiliyor. Elde edilen granül lastikler kauçuk, halı saha zemin, lastik karo taşı, makine takozu  ve asfalt yollara bariyer yapımında kullanılmak üzere piyasaya sürülüyor. Teller de metal preslerde küçültülerek sanayinin metal ihtiyacı için değerlendiriliyor. Tekstil parçaları ise polyemit özelliği nedeniyle çok pahalı bir madde olan kort bezi olarak kullanılıyor. İstanbul’da kurulan tesis şimdiden Irak, Suudi Arabistan, Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Almanya’dan da büyük ilgili gördü.

  MİLYONLARCA TON ATIK

  İstanbul’da faaliyet gösteren Net Plasmak, ömrünü tamamlamış lastiklerin (ÖTL) geri dönüşümünü yapan tesis kurdu. İhracata başlayan tesis hakkında bilgi veren Semih Ulusan, tesisle hem hammadde kullanımını azalttıklarını hem ÖTL’lerin çevreye ve insan sağlığına verdiği zararları önlediklerini söyledi. Ulusan, ÖTL geri dönüşüm tesisini TÜBİTAK’tan alınan destekle bir yıllık Ar-Ge çalışması sonucunda geliştirdiklerini ifade etti.

  1 milime kadar küçültülüyor

  OTOMOBİL lastiği geri dönüşümü üzerine 5 yıldır çalıştıklarını belirten Ulusan, son projelerinde otomobil lastiğinin yanı sıra kamyon, iş makinesi ve tarım makineleri lastiğinin geri dönüşümünü sağladıklarını söyledi. Ulusan, “Otomobil lastiklerinin yüzde 37-45 arası telden oluşuyor. Yüzde 45’i lastik ve geri kalan yüzde 5-10’luk kısım da tekstil. Önce iri ardından 30-35 milimlik parçalama yapılıyor. Kırıcılarımızla 1-5 milim haline getirilecek alana geçiliyor. Kırma sonrası çuvallara doldurulup preslerde küçültülüyor” dedi.

 • Kartal İmar Planı Askıya Çıktı

  Kartal Yukarı Mahalle imar planı askıya çıktı. Buna göre Yukarı Mahalle sınırları içinde yer alan 568 ada, 21 nolu parsel üzerinde yer alan “Ticaret+Konut Alanı” kullanım kararı ve yapılanma koşulları İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından alınacak siluet kararına göre belirlenecek.

  Habertürk’ün haberine göre, bu suretle 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği, 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliğine askı süresince yapılan itirazlar bakanlıkça yerinde görülerek imar planı onama sınırının daraltılması ve planlama alanı içerisinde 5 metre yapı yaklaşma sınır bırakılması suretiyle hazırlanan imar planı değişikliği onaylandı.

  Plan notları

  1. Plan değişikliği tasdik sınır, İstanbul ili, Kartal ilçesi, Yukanı Mahallesi, 186 pafta, 568 ada,21 parsel sınırlarıdır.

  2. Plan değişikliği tasdik sınır içerisinde kalan alan kısmen yol ve refüj, kısmen de ticaret+konut alanıdır. Ticaret+konut alanında E: 2,50 TAKS-0,40, en çok İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından alınacak siluet kararına göre belirlenecektir.

  3. Otopark ihtiyacı parsel bünyesinde karşılanmak kaydıyla iskan edilen 1.bodrum kat emsale dahildir.

  4. 0,00 kotu binaların oturduğu köşe noktası ortalamasıdır.

  5. Plan değişikliği tasdik sınır içerisinde 6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanun ve ilgili yönetmelik hükümleri geçerlidir.

  6. Kamuya ait alanlar kamu eline geçmeden uygulama yapılamaz

  7. Uygulama aşamasında parsel bazında yapılacak ayrıntılı jeolojik ve jeoteknik etüt raporlarında belirtilen öneri ve önlemlere uyulacaktır.

  8. TC devlet demiryolları İstanbul 1.Bölge Müdürlüğü ve DLH Marmaray grup Başkanlığın uygun görüşü alınması zorunludur. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı yatırımları genel müdürlüğünün onayı alınmadan uygulamaya geçilemez.

  9. Açıklanmayan hususlarda 19.04.2013 onaylı 1/1000 ölçekli Kartal güneyi revizyon uygulama imar planı plan notları ve planlı alanlar tip imar yönetmeliği geçerlidir.

  10. Planlama alanına ilişkin kentsel tasarım projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanmadan uygun görülmeden uygulamaya geçilemez.

 • Mühendisler için Asgari Ücret Belirlendi

  Mühendislik, mimarlık ve şehir planlama alanlarında meslek icra edenlere ilişkin Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından 2015 yılı için ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari ücret, aylık brüt 3 bin TL olarak belirlendi. TMMOB Yönetim Kurulu ayrıca meslek odalarının belgeli çalışmanın koşul olduğu uzmanlık alanlarında, mesleki deneyimin arandığı alanlarda, şantiye şefliği, sorumlu müdürlük, iş güvenliği uzmanlığı, yapı denetim elemanı, teknik nezaretçi, uzak yol kaptanlığı gibi hizmetlerde ücretin daha yüksek tutulmasına karar verdi. Buna göre mühendis, mimar, şehir plancılarının ücretlerinin aldıkları sorumlukta göz önüne alınarak, belirlenen asgari ücretinin üzerinde olması zorunlu hale getirildi.

  TMMOB ile SGK arasında 31 Temmuz 2012 tarihinde imzalanan protokol gereğince TMMOB her yıl mühendislik, mimarlık ve şehir planlama alanlarında meslek icra eden disiplinlere ilişkin asgari ücret seviyesi belirleyerek, SGK`ya bildiriyor. Konuya ilişkin TMMOB`dan 1 Aralık 2014 tarihinde yapılan açıklamada, karşılıklı mutabakata vararak imzalanan bu protokolün amacı şöyle aktarıldı:

  “Sosyal güvenliğin toplumun tüm bireyleri için temel bir hak olduğu gerçeğinden hareketle, sosyal güvenlik hakkından yoksun bırakan kayıt dışı istihdam ve emeklilik haklarının eksik tesisine etki eden ücretlerin SGK`ya eksik bildirimini önlemek, sosyal güvenlik kavramının temel bir hak olduğunun toplumumun tüm bireyleri tarafından bilinmesini ve bu hakkı koruyan kurumların tanıtılmasını sağlamak, vatandaşlarımızı yeni düzenlemeler ile ortaya çıkan hak ve yükümlülükler konusunda bilgilendirmek, toplumda sosyal güvenlik bilincinin oluşmasını sağlamak amacıyla işbirliği yapılmasıdır.”

  Protokol nasıl işliyor?

  5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 100. maddesi ile 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu’nun 13. ve 14. maddeleri kapsamında imzalanan protokolün işleyişi ise açıklamada şöyle anlatıldı:

  “Bu protokole göre Birliğimiz ‘ücretlerinin eksik bildirilmesini önlemek amacıyla mühendislik, mimarlık ve şehir planlama alanlarında meslek icra eden disiplinlere ilişkin olarak yıllık bazda asgari ücret seviyeleri belirleyerek SGK`ya iletecektir`.

  Yine bu protokole göre SGK ‘Sosyal güvenlik bilincinin artırılması amacıyla TMMOB tarafından dağıtımı sağlanacak dokümanların hazırlanmasına yardımcı olmayı, mühendis ve mimarların ücretlerinin, TMMOB tarafından belirlenerek kuruma iletilen asgari ücretlerin altında olmaması için gerekli tedbirleri almayı, diğer konularla ilgili olarak teknik destek sağlamayı ve TMMOB ile iyi niyet ve uyum içinde işbirliği yapmayı kabul ve taahhüt etmektedir.`

  Protokole ilişkin çalışmaların 24-25 Eylül 2010 tarihlerinde gerçekleştirilen TMMOB 41. Dönem Olağanüstü Genel Kurulu`nda alınan bir karar üzerine yürütüldüğüne yer verilen açıklamada, söz konusu karara şöyle yer verildi:

  “Mühendis, mimar ve şehir plancıları meslek örgütleri ile birlikte tüm emekçilerin insanca yaşamaya yetecek asgari ücret hakkı mücadelesine katılırlar. TMMOB, üyeleri olan emekçi mühendis, mimar ve şehir plancıların da aralarında bulunduğu tüm işçi sınıfı için insanca yaşam ücretinin belirlenmesi mücadelesini diğer emek ve demokratik kitle örgütleri ile birlikte verir. TMMOB ve bağlı odalar yasa ve yönetmeliklerden aldıkları yetkiyi emekten yana değerlendirerek, insanca yaşanılacak ücreti mühendis, mimar, şehir plancıları için asgari ücret olarak ilan eder ve uygulanmasını sağlar.”

  EMO’dan üyelerine çağrı

  Öte yandan SGK ile yapılan protokol kapsamında mühendislerin belirlenen asgari ücretin altında çalıştırılamayacağı bildirilirken, belirlenen ücretin altında kalan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) üyelerine ilişkin özel bir çalışma yürütüldüğü belirtilerek, mağdur durumda olan üyelere ilgili EMO birimlerine başvuruda bulunulması çağrısı yapıldı. Çalışma kapsamında EMO tarafından 2013 yılında 1100 firmada çalışan 2 bin 500 üye için protokole uyulması konusunda yasal bildirimlerde bulunuldu. Mart-Mayıs-Ağustos 2013 SGK verilerine göre EMO`nun çalışmaları ve yapılan bildirimler sonucunda 610 EMO üyesinin prim tutarları 2013 için belirlenen 2700 TL’nin üzerine çıktı.

 • İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

  Ülkemizde son yıllarda meydana gelen iş kazaları, iş güvenliği uzmanlığına olan ilgiyi arttırmıştır. Peki iş güvenliği uzmanı nedir_? İş güvenliği uzmanı; iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendis, mimar veya teknik elemanı ifade eder şeklinde tanımlanmıştır.

  Teknik eleman: Teknik öğretmen, fizikçi ve kimyager unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını, ifade eder şeklinde tanımlanmıştır.

  Şu an kamu sektöründe çalışan, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup bu görevi icra eden kişilere aldıkları maaş yanında ekstra ücret ödenmektedir. İş güvenliği uzmanlarının maaşları, çalıştıkları kurumlara göre değişikliğe uğramaktadır. Ayrıca iş yerleri tehlike derecesine göre A, B ve C sınıflarına ayrılmakta olup, iş güvenliği uzmanlığı maaşları da buna göre değişmektedir. Sayıca az olan A grubu uzmanlarının maaşları 9.000 TL ye kadar çıkabilmektedir.

 • 2015 Aplikasyon İşlemi Harç Fiyatı

  Aplikasyon; “Taşınmaza ait mülkiyet veya irtifak hakkı sınırlarının, tapu plânındaki bilgi ve belgelerine uygun olarak zeminde işaretlenmesini”

  Aplikasyon krokisi ise; “Parselin aplikasyon ölçü değerleri ile parsel sınır noktalarının sabit tesislere ve kontrol noktalarına bağlı olarak zeminde alınan röperli ölçülerini gösteren krokiyi” İfade eder, şeklinde tanımlanmıştır.

  2010/4 sayılı genelge aplikasyonu; talebe bağlı olarak yapılacak işlemlerden olarak belirlenmiştir. Lisanslı büroların kurulduğu yerlerde aplikasyon için ilk başvuru bu büroya (bürolardan birine) yapılır. Eğer Lisanslı büro kurulmamışsa aplikasyon işlemi için başvuru kadastro müdürlüğüne yapılır.

  Aplikasyon işleminin tescil yönü olmadığından işlem; başvurunun yapıldığı lisanlı büro ya da kadastro müdürlüğünde tamamlanır.

  2015 yılında Tapu ve Kadastro Sicil Müdürlüklerinde Aplikasyon İşlemi harç bedeli aşağıdaki gibidir. Kadastro İşlemlerinde Döner Sermaye Hizmet Bedeli: Hizmet Bedeli sütununda gösterilen miktarın, yöresel katsayı ile çarpımından elde edilen ve hiçbir surette 55,00 TL’den az olmayan bedeldir. Söz konusu bedel; maktu olarak, yöresel katsayı uygulanarak veya sözleşme bedeline göre tespit edilebilir.

  2.1 Aplikasyon

  2.1.1 Taşınmazın yüzölçümü;

  2.1.1.1 1 ile 1.000 m² arasında olanlardan, 135,00 TL

  2.1.1.2 1.001 ile 3.000 m² arasında olanlardan, 203,00 TL

  2.1.1.3 3.001 ile 5.000 m² arasında olanlardan, 407,00 TL

  2.1.1.4 5.001 ile 10.000 m² arasında olanlardan, 542,00 TL

  2.1.1.5 10.001 ile 20.000 m² arasında olanlardan, 746,00 TL

  2.1.1.6 20.001 ile 50.000 m² arasında olanlardan, 974,00 TL

  2.1.1.7 50.001 ile 100.000 m² arasında olanlardan, 1.184,00 TL

  2.1.1.8 100.001 ile 200.000 m² arasında olanlardan, 1.357,00 TL

  2.1.1.9 200.001 ile 500.000 m² arasında olanlardan, 1.628,00 TL

  2.1.1.10 500.000 m²’den büyük arazilerde, her 100.000 m² için 2.1.1.9 sırasında hesaplanan miktara 111,00 TL döner sermaye hizmet bedeli ilave edilecektir. 2.1.2 Belediye ve mücavir alan sınırları içinde veya dışında kalan imar parsellerinde hesaplanan hizmet bedeli aynen uygulanır.

  2.1.3 Belediye ve mücavir alan sınırları içinde kalan ve henüz imar uygulaması yapılmamış kadastro parsellerinde, imar parseli için hesaplanan hizmet bedelinin 0,50’si tahsil edilir.

  2.1.4 Belediye ve mücavir alan sınırları dışında kalan kadastro parsellerinden imar parseli için hesaplanan hizmet bedelinin 0,25’i tahsil edilir.

E-BULTEN

Güncel kampanya ve yeniliklerden haberiniz olması için e-posta adresinizi kayıt ediniz.